Güre

Körfez’in İncisi Ege’nin Gözbebeği Güre

Kuzey Ege Bölgesi’nde sırtını Bin Pınarlı İda’ya dayamış olan doğanın özenerek yarattığı Güre, Edremit Körfezi’nde mavi ile yeşilin buluştuğu, pırıl pırıl sıcak ve soğuk sularıyla bozulmadan geleceğe bırakabileceğimiz nadide beldelerimizden biridir. Uzun yıllardır Belediyemizin planlı çalışmaları neticesi Güre bugün bir Termal Turizm Merkezi olma yolunda çok büyük aşama kaydetmesi ve 5 yıldızlı Termal Otelleri, Termal Aqua parkı ile bir yandan sağlık turizmine hizmet ederken; plajları, yürüyüş yolları, bar, cafe, çay bahçeleri ve restaurantları ile gece beach clubları, deniz eğlenceleri ile de gündüz eğlencelerinin körfezdeki merkezi haline gelmiştir. Güre’deki yeşil ise; dünyanın en iyi zeytinyağlarının elde edildiği binlerce yıllık zeytin ağaçları ve içinde çok çeşitli endemik bitkileri barındıran, Homeros’un İlyada’sını yazdığı Bin Pınarlı İda yani Kazdağları’nın dünyaca ünlü köknar ve çamlarından oluşmaktadır. Yaz aylarının en sıcak günlerinde bile tatlı bir serinlikte insanlarımızı bekleyen Kazdağı Milli Parkı’da Güre’nin ve yörenin en önemli değerlerinden biridir. Bu kadar çeşitliliği sinesinde barındıran Güre geçmişten günümüze tüm dünya insanlarımızı kucaklamakta ve önümüzde ki günlerin en önemli turizm beldelerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen şirin bir Ege sahil beldesidir.

Küçücük bir belde. Bir o kadar şirin, bir o kadar da bakir. Hiç bozulmamış, ellenmemiş. Hani, geçmiş zamanın içinden alınıp öylece 21.yüzyıla bırakılıvermiş gibi… Dağın içinde yeşil bir köy… Eski sokaklar, evler ve buz gibi sular akan çeşmeler… Deniz kıyısında bir iskele, içinde küçük bir çarşı… İda Dağı eteklerinde bir şifa kaynağı, GÜRE. Güre, küçük bir belde olmasına rağmen Edremit Körfezi’nin turizm açısından en hareketli yerlerinden biridir. Çünkü Güre bir termal cenneti. Termal kaynakların varlığı Güre için gerçekten büyük bir şans. Eski çağlardan beri bilinen bir kaplıca merkezi olan bu bölge, 65°C’lik şifalı suyu ile ülkemizin dört bir yanından gelen misafirlere sağlık sunuyor. Milli bir park olan Kazdağı’nın koruma altındaki zeytin ağaçları arasında dağ ve deniz turizminin birlikte yaşandığı Güre’de zengin ve bonkör doğa, alternatif turizme imkan sağlıyor. Uzun sahil şeridi boyunca her yerde denize girmek mümkün. Homeros’un destanında “Bin Pınarlı İda” diye anılan dağın birçok yerinde çaylar ve çavlanlar var. “Ağlayan Şelale” ve “Pınarbaşı” bunların en bilinenleridir. Türkiye’nin ilk özel Etnografya Müzesi Güre’nin Tahtakuşlar Köyü’nde bulunmaktadır. Güre’nin ismini Dünya’ya duyurup tanınmasına vesile olan bu müze, Türkmen kültürünü görsel bir şölenle tanıtıyor gelenlere ve en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesidir. Güre’nin hemen üst tarafındaki Kavurmacılar Köyü, Kazdağı’nın en ünlü efsanesi “Sarıkız”ın köyüdür.

Yeşillikler içine gömülü gizli bir cennet

Su şırıltılı dereciklerin süzüldüğü bereketli vadiler ve zeytinliklerle, yaşlı çınar ağaçlarının gölgesinde kurulan Güre’nin dokusunu oluşturan eski sokaklar, eski çeşmeler, harikulade bir cami, eski evler ve bir yağ fabrikasının görünümü, Güre’nin dokusunu, kısacası Güre’nin kendisini oluşturur. Güre’nin içinde restore edilen asırlık iki tarihi depo nostaljik havayı yaşatmaya devam ediyor. Meydandaki kahveler, Güre’nin günden güne güzelleşen çehresinde değişmeyen bir mihenk taşıdır. Bu kahvelerde çayınızı içerken, Sarıkız’ın ünlü efsanesini köylülerin ağzından dinleyebilirsiniz. Bölge halkı bu efsaneye çok bağlı. Bölgenin hemen her yerinde bu inanışa atfen bir şeyler görmek mümkün. Kavurmacılar Köyü’nde Sarıkız için her yıl Ağustos ayında hayır düzenleniyor ve yine her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen festivaller bölgenin turizmine ve kültürüne katkılar sağlıyor. Ayrıca bin kişilik anfi tiyatrosu her türlü aktivitenin gerçekleştirildiği bir kültür ve sanat merkezidir. Zeytinlikleri bol olan Güre’nin Zeytinyağı düşük asitli, kendine has güzel kokulu ve farklı aroması ile her zaman aranır ve tercih edilir. Güre’nin içinde ve iskelesinde bulunan eski zeytinyağ fabrikaları, günümüzde ziyaretçilerin özellikle görmek istediği yerler arasındadır.

Binlerce yıldır şifalı sıcak su kaynaklarıyla insanlığa sağlık sunan Güre, termal turizm de haklı bir üne sahiptir. Güre Belediyesine ait 82 odalı, 180 yatak kapasiteli AFRODİT TERMAL OTEL, odalarındaki osmanlı kurnası ve özel mermer küvetleriyle gelen konuklarına rahat ve nostaljik bir termal keyfi yaşatmaktadır. Güre belediyesi yakın bir zamanda eski kaplıca binalarını yıkarak SPA TURİZMİ için yeniden inşa etmeye hazırlanıyor. Bu otele masaj salonları ve havuzlar, türk hamamı, sauna ve jakuzi yapılacak. Jeotermal Projesi’ni hayata geçiren Güre Belediyesi, açmış olduğu 5 kuyu ile beldesindeki konutlara jeotermal ile ısınma imkanı da sağlamaya başlamıştır. Beş yıldızlı SARUHAN OTEL & APARTLARI, Güre’nin çehresine renk katan termal tesislerdir. Günübirlik banyoları, türk hamamı, saunası, havuzları ile her türlü rahatlığı ve konforu sağlayan tesisler yemyeşil bir mekanın içinde modern mimarisiyle dikkat çekiyor. Güre’nin şifalı sıcak suyunu turizme sunan bir diğer işletme de KÖRFEZ TATİL BELDESİ’dir. 15 günlük devreler halinde satılan 200 devremülk ve 20 odalı oteliyle günübirlik konaklamalara da imkan sağlayan Körfez Tatil Beldesi, dört mevsim tatil imkanı sağlıyor.

Yağcılar İnşaat tarafından yapılan VENÜS YALI TERMAL EVLERİ de bölgenin termal turizminde önemli bir yere sahiptir. Doğanın içinde doğayla özdeş hazırlanan lüks evler, körfezdeki değişimin ilk öncülerindendir. Denize sıfır evler, sağlıklı termal su, çağdaş peyzajı ile Venüs Evleri metropol yaşamdan sıkılanların yeni tercihidir. Kaplıca suları kas iskelet hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar sonrası uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında, cerebral palsy gibi hastalıklarda, kadın hastalıkları, müzmin romatizmalar, cilt hastalıkları, guatr, kireçlenme, sedef, böbrek ve taş kumları ile karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Güre’de, sahildeki hayat iskelede odaklanmış gibidir. Balıkçılar, çay bahçeleri, restoranlar, cafe barlar ve discolar… hepsi bir arada. Denizi seyreden manzaralarıyla iskelenin en renkli yüzünü oluşturuyorlar. Emlakçısından marketine, büfecisinden fırınına tüm esnafın içiçe olduğu şirin bir yer. Yolu taş döşenmiş uzun gezi bandı özellikle yaz akşamları oldukça kalabalık. Güre’nin bakir doğası içinde ki tertemiz deniz Güre’yi yine en önemli tercih sebeplerinden biri yapıyor. Güre’nin yakın civarındaki birçok beldeden insanlar taze balık almak için sabahın erken saatlerinde bu iskeleye gelirler. Küçük balıkçı tekneleri sabaha karşı ağlardan topladıkları balıkları satmak için iskeleye yanaşırlar. İster tavada ister mangalda, arzu ederseniz buğulama.. artık gerisi damak zevkinize kalmış…

Güre, Edremit Körfezi’nin en popüler eğlence merkezlerinden bir tanesidir. Sınırları içerisinde bulunan büyük ve birinci sınıf barlar, discolar ve bic clublar bu şirin beldenin eğlence turizmine büyük katkı sağlamaktadır. Sıcak yaz akşamlarında, barlarda canlı müzik keyfini doyasıya yaşayan tatilciler, discoların düzenlendiği ilginç showlar ve mayo defilelerinde Türkiye’nin en ünlü sanatçılarını ve mankenlerini izleme şansını da yakalıyorlar. Yaz günlerini ünlü isimlerle renklendiren, gerçekten dinlence, keyif ve eğlence sunan disco, bar ve bic clublar animasyonları, aktiviteleri ve maxsimum eğlenceleri ile Güre’nin ve Körfezin gözdesidir. Ayvalık’ın ünlü Cunda Adası’na rakip, Güre’nin kaliteli hizmet sunan balık restorantları, mevsimine göre her tür balık ve deniz ürününü, yöreye has zeytinyağlı sebze ve salata çeşitlerini müşterilerin damak tadına sunuyor. Ege mutfağının en leziz lezzetlerini bu restorantlarda bulabilirsiniz.

Kazdağları’nın en güzel, en çarpıcı köşeleri Güre’nin yanıbaşındaki vadilerde bulunmaktadır. Ve Pınarbaşı, yöredeki piknik yerlerinin en tanınmışıdır. Köyün gölgeli çınar altlarının ve gürül gürül akan su şırıltılarının bir araya toplandığı bir güzellikler cümbüşüdür burası… Orman İşletmesi’nin düzenlediği piknik alanlarıyla, getirdiği bazı hizmetler burayı güzel bir dinlence yeri haline dönüştürmüştür. Burada, kar sularında yetiştirilen alabalıkların lezzeti tesislere haklı bir ün kazandırmıştır. Güre’de bir diğer piknik yeri de Pınarbaşı’na yakın olan “Ağlayan Şelale” mevkiidir. Aslında “Patlakçınar Mevkii” denilmektedir. Fakat Ağlayan Şelalesi meşhur olduğu için bu isimle de anılmaktadır. Buradaki ağaçların rengarenk köklerini seyre doyamazsınız. Hiç tahmin edemeyeceğiniz uzunluktaki ağaç köklerinden şırıl şırıl sular akıyor. Geniş vadiler arasında çam, söğüt, anıt çınar, ıhlamur ağaçlarının yoğun olduğu bu bölgede, su ve kuş sesleriyle yorgunluk atmak oldukça keyiflidir. “Kendin pişir kendin ye” piknik yeri ve restoranları, Çamlıbel Köyü’nde körfeze nazır manzaralarıyla farklı bir yemek zevki sunarlar. Kazdağları’nın güzelliği ile bezenmiş, emek ve mücadele ile işlenmiş, manzarası doyumsuz, suyu kesintisiz, havası ve insanı güzel, tarih kokan, zeytinden bereketini, incirden tadını alan bir güzel diyar var ki Güre’ye gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği bir köy, ÇAMLIBEL. Yeşile doymak ve körfezi yüksekten seyretmek için ideal bir yer. Birbirinden güzel parkurları ile doğa severlere eşsiz manzaralar sunan yörede konaklamak, yemek içmek için çok nezih dağ evleri bulunuyor. Yine bu köyün sınırları içinde yer alan “Saklı Bahçe” farklı bahçe tasarımı ile gelen ziyaretçileri etkilemektedir. Güre’nin bir köyü daha var. Kendisini diğer köylerden ayıran, ayrıcalıklı kılan Müzesiyle hep gündemde. Sadece bizim insanlarımızın değil dünyanın her köşesinden gelen insanların ziyaret ettiği bir köy, TAHTAKUŞLAR KÖYÜ. Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi burada bulunuyor. Köylülerin, kendi geleneklerinin izlerini taşıyan tüm eşyaları ve yaşadıkları yere nerelerden gelip nasıl yerleştiklerini temsil eden resimleri ve öğeleri, anlam ve tarih sırasına göre sergiledikleri bu müze Alibey Kudar tarafından kurulmuştur. Şu anda dünyanın yakalanmış ve sergilenen en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası bu müzede sergilenmektedir.

KONUYA YORUM YAZ

Yakamoz Video
Kategoriler
YAKAMOZ MUTFAĞINDAN
Translator
Turkish flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagPortuguese flagEnglish flagGerman flagFrench flagSpanish flagJapanese flag
Arabic flagRussian flagGreek flagDutch flagBulgarian flagCzech flagCroatian flagDanish flagFinnish flagPolish flag
Romanian flagSwedish flagNorwegian flagCatalan flagHebrew flagLatvian flagLithuanian flagSerbian flagSlovak flagSlovenian flag
Ukrainian flagVietnamese flagAlbanian flagEstonian flagHungarian flagBelarus flagIcelandic flagMacedonian flagMalay flagPersian flag
Rezervasyon
EDREMİT KÖRFEZİ
İNCELENENLER
Site Etiketleri